Informator o strukturze Uczelni

Rozwiń
Start > Organizacja uczelni  > Podstawowe jednostki strukturalne  > Wydział Lekarski  > Katedra i Klinika Urologii

Katedra i Klinika Urologii

Wydział Lekarski

LECZENIE ZWĘŻEŃ CEWKI MOCZOWEJ

Zwężenie cewki moczowej u mężczyzn to dość częsty, lecz nieco niedoceniany problem urologiczny. Pojawia się gdy delikatna tkanka cewki zostanie uszkodzona poprzez uraz krocza lub miednicy, założenie cewnika, zabieg endoskopowy pęcherza lub prostaty, albo poprzez zakażenie. Czasami trudno jest ustalić co było bezpośrednią przyczyną. Wiadomo jednak, że gojenie się tkanki po takim urazie wiąże się z tworzeniem blizny., która zwęża światło cewki moczowej i utrudnia przepływ moczu, a także wytrysk nasienia.

Podstawowym i najczęściej stosowanym przez urologów leczeniem zwężeń cewki moczowej jest endoskopowe nacięcie zwężenia, czyli tak zwana: urethrotomia. Czasami przy niewielkich zwężeniach ten prosty zabieg daje dobre efekty. Jednak bardzo często przynosi poprawę tylko na jakiś czas, a uraz w cewce tylko się po nim powiększa. Porównując dane z Polski z innymi krajami wiadomo, że u nas urethrotomia jest wykonywana zdecydowanie za często, lecząc tylko oddalając problem w czasie.

W nowoczesnej urologii trudniejsze zwężenia cewki powinny być leczone za pomocą operacji rekonstrukcyjnych, czyli urethroplastyk. Uszkodzony, zbliznowaciały fragment cewki jest podczas nich usuwany i często zastępowany inną tkanką np. pochodzącą z pobrania z wodoodpornej błony śluzowej jamy ustnej. Są to operacje trudne, wymagające doświadczenia. W Polsce są wykonywane tylko w kilku ośrodkach. Jednym z nich jest Klinika Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie leczymy w ten sposób około 80 pacjentów przyjeżdżający z całego kraju.

Pacjenci cierpiący na zwężenie cewki mogą udać się do swojego urologa i zapytać o możliwość skierowania na leczenie do Gdańska, lub zgłosić się do nas samemu.

Aktualizacja strony: 15.10.2021
Mikołaj Frankiewicz